Jelenlét a zajban: a csend megtalálása

Szerző: | 2024, szept, szo | 0 hozzászólás

A kreativitás és a tudatos alkotás rendszeres gyakorlása lelassíthatja elménket. Ez alatt szinte magától bontakozik ki pillanatról pillanatra az az érzés, hogy örömünket leljük a csendességben. Ez egy hétköznapi pillanatban is ugyan úgy megtörténhet.

Kezdhetjük azzal, hogy csak hallgassuk a szívverésünket ami álltal összekapcsolódhatunk légzésünkkel. Ezt a békés tudatos pillanatot kiterjeszthetjük a testünkre, vagy még tovább menve, az egész világra.

A légzésünkről tovább haladva megfigyelhetjük a körülöttünk lévő hangokat is. Nem szükséges kiszűrni mi az ami kellemes vagy kellemetlen a számunkra. Egyszerűen csak legyünk jelen a pillanat változatos tapasztalásaival, úgy ahogy az van.

Teret adhatunk a természet megtapasztalásának azáltal, hogy egy erdőben, parkban sétálunk, a kertünkben a vagyunk, vagy csak kitárjuk az ablakunkat megfigyelve a természet, az állatvilág nyújtotta hangokat.

Megnyílunk önmagunk felé

A csendre való ráhangolódásunkat a csendben történő dolgok megfigyelésével teremthetjük meg. Ez lehet egy esőcsepp, ahogy végig gördül egy falevélen, vagy egy csiga lassú mozgásának a megfigyelése, vagy bármi más amit felfedezel. Ezáltal tudatosan megtanulhatjuk hogyan hangolódhatunk rá a nyugalomra.

Amikor a kreatív alkotás során beszédbe elegyedünk önmagunkkal, a mi belső világunkkal, teret adunk a saját énünk azon aspektusainak amiről a mindennapunk zajos életében nem hallunk meg. Az elcsendesedés, elmerülés, folyamatában esélyt kapunk az önfeledt, kritikától mentes pillanatok megélésére. Ezekben a megélt pillanatokban az inspiráció belülről fog kinyílni, kibontakozni.

Szívünk újrahangolása

Visszatérve, ha az elménket egy adott hangra vagy tapasztalásra irányítjuk, a szívünk ráhangolódik a kreatív alkotásunk sugalmaira, amellyel szinte megállítjuk az időt magunk körül. Így elmerülve az adott pillanat adta csendben, nyugalomban.

Ezekhez a megélésekhez nyújtanak lehetőséget a mindful art technikák, mint pl. a Zentengle is. Jótékony hatásai közt szerepel az, hogy csökkenti a stresszt, a szorongást, fokozza a koncentrációt, felfedezheted saját stílusodat, sikerélményre ad lehetőséget, a rajzolás során mélyebb önismeretre tehetsz szert. Ezért alapítottam meg a Mindfulness Alkotóműhelyt.

Üdvözöllek a Mindfulness Alkotóműhelyben

A zentangle workshopok szinte kivétel nélkül elhoznak a nyugalom szigetére. Nagyon szeretem ezeket a foglalkozásokat, mert mindig jelen van egy kedves, elfogadó atmoszféra.

A technikát átadtam már különböző csoportoknak, egyéneknek angol és magyar nyelven egyaránt. Részt vettek, kamaszok, szülők, munkatársak, háborús túlélők, édesanyák, szociális szférában dolgozók akik stresszkezelő eszközként sajátították el. Az órákat egy egyedi téma köré építem fel és mindig részesednek egy mindful meditációban is a résztvevők, hogy kellőképpen ráhangolódjanak az alkotásra.

Visszajelzés a workshopról:

„Engem a technika nyújtotta harmónia varázsolt el. Ehhez megkaptam minden segítséget. Ismeretet, eszközt, mintákat, türelmes vezetőt.”

Mindennapi munkám során nemcsak az oktatási és nevelési intézményekben alkalmazom a mindfulness gyakorlatokat egyéni és csoportos folyamatokban, hanem különböző témájú vagy akár kreatív workshopok álltal hozom el az érdeklődőknek a mindfulness változatos, és gyakorlati formáit. 

További információért keress bizalommal,  Anita

Írd meg kommentben:

Kipróbáltál már korábban mindful art technikát? Milyen élményekkel gazdagodtál?Oszd meg velem!

Dudásné Szerafi Anita Mindfulness Coach – Szociálpedagógus